reklama

22 x + 1 Košice

Vlastne je to tak. Toľko mestských častí robiacích to isté a len zopár ulíc či km od seba a k tomu ešte vrchol pyramídy – magistrát nad nimi, raz hej, raz nie, lebo stále tu pretrvávajú kompetenčné bitky a vlastne vojna úradníkov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ešte im aj z agendy ubúda, zavedením elektronizácie, prepojením informačných databáz, ale personálu neubúda. A to všetci lamentujú, že nieto peňazí na správu mesta.

Mohlo by sa zdať, že pri večnom plači pánov mesta nad vyschnutou kasou, tu budú nejaké snahy o racionálny prístup k riadeniu a spravovaniu mesta, že tu budú predložené audity vedúce k zníženiu réžie, obzvlášť, keď mesto má mnohoraké existenčné problémy a to hádam odjakživa.

https://kosice.dnes24.sk/kosice-velke-mestske-casti-chcu-od-mesta-prebrat-niektore-kompetencie-352120

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nuž nerysujú sa príliš nejaké snahy a tlaky do NR SR na zmenu zákona, čo by dovolil zmenu v štruktúre mohutného aparátu mesta. Veď teplé kreslá netlačia usadený zadok a škoda prísť o fajn flek. Ak je to na konci volebného obdobia, je to nemorálne meniť pravidlá, je málo času na procesy, ak je to uprostred obdobia, tak na to všetci zvysoka...

Obrázok blogu

Popri profi stoličkách, popri odborných pracoviskách, tu fungujú 22 x + 1 v nemalom množstve poslanecké krúžky, spolky, stranické kluby, samozrejme pozliepané do nejakých, akože odborných komisií poskladaných z toho čo je k dispozícií. Tí akože rozhodujú a prikazujú čo kde a ako. Nie technik, ekonóm, právnik, na odbornom oddelení, čo po preskúmaní všetkých okolnosti riešia problém, ale poslanci vyvolení z ulice bez konkurzu na vedomosti, len tak bilbordovo zvolení. Firma si to nedovolí, samospráva to má ako pravidlo. Tak veru a potom, že ako to (ne)funguje. No tak to fungovať nikde nikdy úspešne nemôže a nebude, nech je tam akékoľvek politické zoskupenie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Samospráva funguje na zlých základoch

Dnes v dobe elektronických informácií, sociálnych sieti, mailov, je zbytočné vypisovať, či dohovárať nejakému poslancovi, ak je možné priamo interpelovať odbornému pracovisku. A to možné hádam je, hoci vyznať sa v štruktúre úradov pre občana dá riadne zabrať. A ako to funguje? Mail nezaberá, zrejme nenájde adresáta, či skôr si oslovený myslí, že je nedosiahnuteľný v hmle administratívy úradu a na odpoveď na list, ak sa podarí si treba počkať, či tiež vôbec našiel adresáta. lebo sa často k nemu nik nehlási. K čomu pozícia tlmočníka, či predkladateľa - poslanca, čo môže predmet veci značne pomotať a nevyjadrí sa ani odborne a určite ani načas, to sa nedá a ešte k tomu tento odbornej problematike často ani nerozumie?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Interpelácia od poslanca je potom prednesená na nejakej schôdzi poslancov, laikov, taktiež nerozumejúc odbornému problému a môže to byť všetko dávno po funuse. Tam sa potom rozhoduje stranícky, klubovo, stádovite. Aktivita poslanca pridáva poslancovi predvolebné percentá a percentá zvyšujú šancu na kreslo, známosti, pozíciu, znalosti, kde sa čo šuchne a najmä byť pri tom a kreslo prináša biznis a biznis sú peniaze a peniaze sú moc a osobný prospech. Čo je doma to sa počíta. Toto nie je model samosprávy 21. storočia, ale doba dávna. Model korupčný, úplatný, populisticky, laický. Ale každému zdá sa vyhovuje.... 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Ak chce samospráva fungovať

musí sa správať odborne a byť odborná, s hromadou informácií s poskytovaním informácií verejnosti, pružná, komunikatívna, lacná a racionálne pracujúca, nie umotaná v procesoch, byrokracii, uzneseniach, v osobných súbojoch, v politike.

Nie je to o vzdialenosti občana ku budove úradu, ale o znížení byrokracie cez kamenné úrady, aby bol občan obslúžený, neotravovaný úkonmi, ktorým sa nedá rozumieť, je to o vyslyšaní potrieb občana, nie o jeho ignorácii. Akiste iné sú podmienky v kompaktnom meste a iné v okrajových najmä dedinských častiach, kde sú občania viac odkázaní na pomoc. Kde ju hľadať?

Ak sa zníži byrokracia v našom živote, bude to prvý predpoklad na zníženie stavov pracovníkov, ktorí robia často mechanické práce, namiesto práce s občanom a predchádzaniu problémov. To by však musela zapracovať celá spoločnosť.

Vítam presadenie aspoň základných protibyrokratických balíčkov, čo bol jeden z mnoha nutných ozdravovacích krokov. 

Vladimír Čuchran

Vladimír Čuchran

Bloger 
  • Počet článkov:  104
  •  | 
  • Páči sa:  405x

Kto berie život celkom vážne, prichádza o veľa. Ver mi, s humorom to ide ľahšie. Aj keď často je to cez slzy, ale netreba to vzdať, pokiaľ to ide a ostáva nejaká byľka nádeje a zbytok síl. V živote je nutné vedieť aj vzdať sa, pokoriť sa sile hôr, prírody, úctivo ich poprosiť, že si prekročil tú pomyselnú hranicu, pokiaľ by si zašiel priďaleko a hlavne vedieť, kde je tá hranica. Hoci v športe, či zdolávaní ciest si človek neustále kladie vyššie a vyššie ciele a hranicu aj prekročí...A ako vravím, aj na šibenicu s úsmevom! Ver mi, treba rozdávať pozitívnu energiu, treba sa rozdávať, urobiť niekoho šťastným - možno aj tam treba hľadať filozofiu bytia, nielen v mysli obrátenej do seba.Pôvodne, profesne stavebný technik, najmä projektant architektúry. Srdcom horal - turista, horolezec, jaskyniar, horský bežec, ochranca prírody, organizátor, propagátor, nadšenec. Dnes následkom mozgovej mŕtvice invalid. Ako človek, pesimista, nadobudnutý životnou praxou, fejtonista, srandista. Dôchodca 2018.Ako tak pozerám na svet asi aj pesimistom zostanem...Vlado Čuchran, www.horami.sk - stránky venované priateľom hôr a milovníkom prírody Zoznam autorových rubrík:  turistika, turizmusSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu