Aká je tu (Košice mesto a kraj) vlastne koncepcia v oblasti zadržiavania vody?

Autor: Vladimír Čuchran | 9.10.2019 o 7:38 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  431x

Kto sleduje dianie, napr. pre Košičanov úradné tabule mesta a MČ, čo sa dá celkom pohodlne aj v pohodlí prostredia Outlook https://horami.sk/rss-odberovy-kanal-v-tvojom-outlooku/ dozvie sa, že sa dejú veci a ešte aké...

 

https://www.kosice.sk/clanok/kosice-protipovodnova-ochrana-mesta-uprava-laveho-brehu-hornadu-v-rkm-29-900-31-550-2:

O Z N Á M E N I E o začatí územného konania verejnou vyhláškou a nariadenie ústneho pojednávania

Zobraziť článok...

Prílohy:

 

mk_a_17_10403_19_03466svps_p_ozn_vv.pdf(294 KB)
https://static.kosice.sk/article/BiT3wEUlXAn2uinB6/mk_a_17_10403_19_03466svps_p_ozn_vv.pdf

Takže, čitateľ si prečíta, že znova sa tu ide navyšovať breh Hornádu ako protipovodňové opatrenie navrhované, ako ináč, štátom, čo iné hlása a iné robí. Poloha stavby je niekde tu https://zbgis.skgeodesy.sk/mkzbgis/sk/kataster?bm=zbgis&z=18&c=21.292189,48.687824# 

K čomu tie povstania, prijaté plány, uznesenia na úrovni mesta, kraja, aby sa voda zdržiavala na miestach, kde vznikla

a pomáhala zlepšovať životné prostredie v meste, kraji, zavlažovať zeleň, úrodu čo nás živí a brániť tak nadmerným lokálnym povodniam, aby sa mesto a kraj neodvodňoval, nevysušoval, neprášil, ale bol tu stály svieži život a hydrologická vyrovnanosť, nevznikali škody spôsobené suchom a či opačne, povodňami? https://kosice.korzar.sme.sk/c/20945552/kosicka-zupa-schvalila-program-obnovy-krajiny.html .

Ako sa ku návrhu postavia účastníci konania?

Mesto, jeho referáty, mestské časti, kraj? Súhlasia s niečím, čo je v zásadnom koncepčnom rozpore ich proklamovaných predstáv, ku ktorým sa zaviazali, s návrhom DÚR  (dokumentácia k územnému rozhodnutiu)? Lebo predmetom je znova riešenie zvýšeného prietokového množstva, prietokovej kapacity profilu, navýšením hrádze.

Zvýšenie prietokového množstva je výsledkom splavovania povrchovej vody zo všadiaľ, zo striech, parkovísk, ciest, do kanálov a kanálmi do rieky, čo nám tu slúži už len ako odtoková betónová rúra a zároveň plačeme nad suchom, lebo vodu sme spláchli korytom do Maďarska. Máme povodne v uliciach, lebo voda na asfalte a betóne nie a nie vsiaknúť a kanály sú stále viac a viac zaťažené pribúdajúcimi priľahlými spevnenými plochami. A potom vodu vzápätí zas nemáme a je tu sucho a horúco ako na Sahare.

Stretnú sa?

Nebola by to byť príležitosť sadnutia si zúčastnených strán, tretieho sektora, ku okrúhlemu stolu a riešiť problém tak, aby nevznikal? Lebo ak nie, je to vizitka tuposti a viactvárnosti tohto štátu, čo nám tu svojimi reklamami, za naše, predhadzuje na oči, že aký záujem má štát o riešenie klimatických zmien a koná presne naopak, podieľa sa na nich. 

Ale zdá sa, že štátna ľavá ruka štátu nevie čo robí pravá, pretože SLOVENSKÝ VODOHOSPODÁRSKY PODNIK, štátny podnik, Odštepný závod Košice, ako zástupca štátneho investora si tu objednáva svoj mega projekt, ako spomínam, neustále nerieši príčiny, ale následky. A za naše.    

Okrem podania tejto správy však mesto neurobilo pre informovanosť ani to, že by zverejnili dokumentáciu, jej riešenie, situáciu, že kde je ten úsek  https://www.kosice.sk/clanok/kosice-protipovodnova-ochrana-mesta-uprava-laveho-brehu-hornadu-v-rkm-29-900-31-550-2 .

Takže, aký je, či bude prístup mesta, kraja?

Neinformovať? Myslím si, že je tu hromada zástupcov občanov, čo by sa témy mala chytiť, aby sa potom nefňukalo povedzme za výrubmi, či zbytkami prírody, premrhanými, zle investovaným peniazmi. 

Kto sa ozve?

A bolo by samozrejme férove nielen oznámiť, že sa čosi bude diať, ale aj zverejniť výsledky diania.

Tomu by sa mohlo hovoriť informovanosť, transparentnosť a podobne, služba občanom, ako sa to hlása povedzme v predvolebných sľuboch a čo by malo byť úplne samozrejmé...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Prvé dni po pôrode ovplyvnia celý život, aj tak delíme matky od detí

V roku 2018 sa na Slovensku narodilo predčasne štyritisíc detí.


Už ste čítali?