Info, či dezinfo? Transparentnosť?

Autor: Vladimír Čuchran | 12.9.2019 o 12:17 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  317x

Transparentnosť, informácie, spolupráca samosprávy, štátu, kraja  a občana a vraj v prospech občana, je večnou témou v spoločnosti, kde to nefunguje.

Akosi všetci čo nám na všetkých úrovniach správy vládnu, rozkazujú a popritom aj kradnú naše a aj cudzie peniaze, hrajúci sa na našich zástupcov, zneužívajúci našu ľahostajnosť, nám podsúvajú v balíku transparentnosti spústu zahmlených informácií.

Dnes  (12.09.2019) prišla z ÚRADNEJ tabule mesta Košice, čo zvýrazňujem, správa, že Mesto Košice oznamuje občanom, že mu bolo dňa 10.09.2019 doručené oznámenie o vypracovaní strategického dokumentu: „Územný plán hospodársko-sídelnej aglomerácie Košice, Zmeny a doplnky č. 16/2019“

Neviem komu to čo hovorí, mne informačne nič a tak informačná zvedavosť nepustí a rozklikávam článok https://www.kosice.sk/clanok/uzemny-plan-hospodarsko-sidelnej-aglomeracie-kosice-zmeny-a-doplnky-c-16-2019 a skúmam, že čoho sa to týka... a začína sa detektívka. Stránka mesta, kde ma článok odkazuje linkuje späť na uvedený článok. Takže zacyklené nič. Ako ináč, klasická motanicová stratégia mesta. Takže idem na link čo ma článok odkazuje, na http://www.enviroportal.sk/sk/eia  a tam končím, lebo tam hľadať je úloha pre väzňa. Takže klasika Google pomôže. Nachádzam na https://cuet.slovensko.sk/sk/dokument/7a127974-0575-44a6-ac16-0e70663751d2, že sa jedná o Územný plán hospodársko-sídelnej aglomerácie Košice, Zmeny a doplnky č. 16/2019, lokalita Tlačiarne - oznámenie o prerokovaní (verejná vyhláška) a že je to zverejnené už od 28.8.2019. A predpokladám, že sa stále jedná o ten istý predkladaný dokument.

Zaujímavé, ako sa vie ten čas zo strany úradu skrátiť pre zníženie šance vyjadriť sa verejnosťou a ešte aj ututlať predmet veci.

A všetci si máme myslieť, že je to v poriadku a transparentné.

Nie neje.

Skúsme nazrieť do prílohy na spomínanom predchádzajúcom odkaze. Nenápadne schovaná podlažnosť a výška zástavby zašifrovaná v nadmorských výškach:

  • Nadmorská výška lokality na úrovni námestia (asi Festivalové) je udávaná 215,5m n. m.
  • Pozdĺž Spišskej starej cesty 242,5, teda 27 m nad základnou úrovňou námestia
  • Pozdĺž Watsonovej 244,5, teda 29 m nad námestím
  • Pozdĺž spojovacieho koridoru (Watsonová, Stará spišská cesta) 252 m teda 36,5 m nad námestím
  • Roh Watsonovej  na  Fesivalovom námestí  285 m teda 69.5 m nad námestím, čo je nejakých 18-20 administratívnych poschodí. (pri 3,5m podlažnej výške)

Na veci je zaujímavý fakt, že podľa https://kosicednes.sk/tema-dna/vyrastie-na-severe-novy-mrakodrap/  

prebiehali zmeny plánov investora takto:

  • Posledné 4 roky -  investor komunikoval s Útvarom hlavného architekta mesta Košice. Jeho pôvodný plán bol 24 poschodí.
  • September 2018 – Útvar hlavného architekta výrazne obmedzil zámer investora. I z konštrukčných dôvodov sa developer zmieril s 18 poschodiami.
  • Jún 2019 – Po komunikácii s mestskou časťou Sever a Útvarom hlavného architekta prišlo k ďalšiemu zníženiu. Súčasný plán je stanovený na 15 poschodí.
  • Koniec leta 2019 – Začnú verejne diskusie s verejnosťou. Investor ešte môže zmeniť projekt na základe požiadaviek obyvateľov.

a obyvateľstvo bolo prizvané pre neho na premiérové predstavenie tohto divadla až koncom augusta tohto roku. https://www.kosicesever.sk/clanok/oznam-verejne-zhromazdenie

Zdá sa, že nám tu niekto nepodáva transparentné správy a že tu máme základný rozpor v podlažnosti, čo podľa zverejneného článku malo byť na 15 poschodí a na EIU šiel návrh zmeny územného plánu s 18. podlažiami. Takže sa tu buď mení podlažná výška, čo nie je definovaná a umožňuje manévrovať s podlažiami, alebo si z nás robia srandu. Obe je pravdou.

Ostatné augustové veľmi búrlivé stretnutie a nespokojnosť dotknutých obyvateľov priľahlej oblasti s mega predstavami predkladateľov, asi nejako prešlo mestom a jeho úradnými zložkami bez povšimnutia, keďže došlo k tomu čo tu opisujem a posunulo návrh zmeny na prejednanie na životné prostredie (EIA). A aj som prekladal verejnosti https://cuchran.blog.sme.sk/c/513812/ked-malost-ludi-prerastie-do-velkych-hluposti.html na prebratie sa zo spánku. Takže možno očakávať ešte ďalšie a ďalšie podrazy zo strany mesta, čo nám tu pri predkladaní nového územného plánu sľubovalo zlepšenie podmienok a žiadne zahusťovačky. A navzdory tomu, že v čase príprav nového územného plánu (ešte stále sa nevyhodnotili pripomienky) sa mali zastaviť výrazné koncepčné zásahy v meste a nerobiť zmeny, deje sa to ako ozlomkrky, napriek vzdoru, petíciam obyvateľstva.

K čomu je tu samospráva, ak nezastupuje (má voličský mandát) hlas občanov? https://cuchran.blog.sme.sk/c/513807/nasa-verejna-sprava.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Prvé dni po pôrode ovplyvnia celý život, aj tak delíme matky od detí

V roku 2018 sa na Slovensku narodilo predčasne štyritisíc detí.


Už ste čítali?