KE: Všetci si plnia svoje volebné programy... žiaľ, aj takto

Autor: Vladimír Čuchran | 15.5.2019 o 10:05 | Karma článku: 4,58 | Prečítané:  1814x

Názorná ukážka (ne)kvality a mrhania našich peňazí v tomto meste. Zrejme nie je to jediný prípad lajdačiny.

Vlastne nedbalé plnenie povinností, neodbornosť v činnosti obcí máme na dennom poriadku.

Nie, že by tu išlo o nejakú verejnú reklamu ďalej opisovaného problému, ale ide o zahanbujúcu nekvalitu, za ktorú si máme platiť. Je to možno všade, ale ľudia nevediac či nedbajúc, nereagujú. A MČ sever, ako asi aj ostatné a mesto tiež, si v tejto chvíli odfajkáva plnenie svojho volebného programu - opravy verejných komunikácií. A možno o tomto a podobných problémoch verejnosť, či úrady ani netušia, asi tak, ako že nikto zrejme nedozoruje takéto stavby. 

Uvediem príklad, čo je o odstránení závad a následne o nekvalite a nekoordinovanosti činnosti našich správcov.

Začínam správou od Vodárni, lebo sťažnosťou na závadu nášho prepadnutého chodníka do bytovky na šachte v ňom adresovanej mestu a vodárňam, sa príbeh začína, hoci ten sa týka najmä momentálne prebiehajúcich opráv komunikácií na Podhradovej.

From: Winkelmes Jaromír [mailto:Jaromir.Winkelmes@vodarne.eu]
Sent: Tuesday, February 26, 2019 9:02 AM
To: cuchran.vladimir@atk.sk
Cc: Zákazník
Subject: RE: ohlásenie havárijného stavu

Dobrý deň,

Na základe Vášho podnetu a po preverení daného stavu sme dňa 19.2.2019 vykonali opravu prepadnutého chodníka v okolí našich zariadení na ulici Lomnická 2-6. Nakoľko konečnú  povrchovú úpravu/zaasfaltovanie/ nám zabezpečuje dodávateľská firma, požiadavka na zaasfaltovanie im bola z našej strany nahlásená, ostáva nám už iba veriť, že Vaša požiadavka bude zrealizovaná k Vašej spokojnosti.

 

Východoslovenská vodárenská spoločnosť

akciová spoločnosť

Komenského 50

042 48  Košice

 

čo bola odozva na môj mail:

From: cuchran.vladimir@atk.sk [mailto:cuchran.vladimir@atk.sk]
Sent: Wednesday, February 06, 2019 9:04 AM
To: info@kosicesever.sk; sprava.majetku@kosice.sk; Zákazník
Subject: ohlásenie havárijného stavu

Dobrý deň

Vážená spoločnosť, správa mesta, mestskej časti

Obraciame sa na vás vo veci havarijného stavu a spravovania vášho majetku. Prikladáme fotografie v úseku Lomnická 2 až 6 v Košiciach o stave vecí.

Keďže je v neprehľadnom správcovskom systéme ťažko určiť komu čo prináleží, píšeme to všetkým možným zainteresovaným.

Niekedy koncom roka 2018 nabehli vodárne s technikou a prečisťovali uličné potrubie na ulici, otvárali šachty, ktoré aj označili a mysleli sme si, že preto, lebo ich budú opravovať, pretože poklopy včítane stropu šachiet sú prepadnuté, čím sa prepadá aj chodník, ktorý je navyše podmývaný netesnosťami kanalizácie. Máme už prepadnutý a dutý chodník, kde sa nám dobýjajú hlodavce a vedia preniknúť aj do pivničných priestorov. Chodníky sú následkom toho zdeformované.

Nestalo sa.

Máme tu uličné šachty s prepadnutou vedľajšou vozovkou, pravdepodobne následkom vyplavovania zeminy z netesného potrubia. Ulica bola v minulosti opravovaná na kryte v takej kvalite, že opravované výtlky sa dali vybrať rukou a naspodku bolo lístie.

Upozorňujeme na daný fakt zainteresované zložky.

Ďakujeme za vybavenie a očakávame odozvu a nápravu.

Vladimír Čuchran

Predseda spoločenstva vlastníkov bytov a nebytových priestorov, Lomnická 2, 4, 6 Košice

-------

A teraz k hlavnej téme

Na nasledujúcom foto je prístup našich správcov ku komunikáciám, ktoré opakovane opravujú. Sú cibuľového charakteru, záplata na záplate a konca im nieto. Posledné plátanie pred desaťročiami zrobili tak, že jednotlivé pláty, záplaty sa dali ručne vybrať z vozovky, zrejme ako možnosť ich použiť narýchlo niekde inam. Boli totiž položené do prachu, špiny, štrku, hliny, lístia a do vody. Takže sa rozbili skôr, než by človek povedal švec, čo pre nás znamenalo roky čakania a obdobie rozbíjania si náprav.

Teraz, prišli,  rezali, rozbíjali a zopakovali predošlý scenár, až na to lístie, lebo teraz na rozdiel od vtedy, nepadá jesenné lístie.

Nasledovné foto hovorí o kvalite prípravy budúceho krytu zjazdného chodníka, vozovky na tej samej ulici, čo nám popri tom mali prísť zrobiť chodník po zmienenej oprave vodárňami. Vodárne zrobili závadu asi do dvoch týždňov od ohlásenia. Na naše pomery vynikajúci prístup. Logicky by sa dalo očakávať, že cestári prídu na základe predošlého avíza a nezabudnú na koniec opravovanej komunikácie, kde je ten náš kúsoček chodníčka čo je vlastne cca 40 m od tohoto miesta. 

Nevyzerá to na to.  Stav je taký, že "zabudli" 

Na rozdiel od predchádzajúcich aktivít, tentokrát sa zamerali len na dopravný koridor, ostatné plochy asi nie sú ich. Neviem, či niekomu oznámili, že by sa na pár dni mali vypratať vozidlá, ak tam sú odparkované a tak si to zľahčili.

Takto napríklad vyzerá penetrácia spodku, akože spojovací asfaltový náter na spojenie podkladnej vrstvy (pôvodne betón) pod položenie obrusnej vrstvy, krytu, z nejakej asfaltovej a hádam vrchnej vrstvy. Penetrák nastriekaný do prachu, špiny, štrku, hliny, výbrusu po rezaní, takže som poľahky paličkou vyrýpal ako do plážového piesku reklamné "KE", nech má mesto reklamu, keď ju takú chce mať.  

A tu je pripravený chodník na opravu povrchu, po vodárňach na ktorý sa "zabudlo".

Ďakujeme.

21. storočie, storočie technológií informácií... Či?

Tu zas máme hromádky hliny, špiny a štrku pri zaústení uličnej šachty, takže tu bude jeden z prvých, ešte predvianočných výtlkov.

A tu zas máme napenetrovaný prach, špinu, štrk, hlinu a napajáciu hranu, tiež z toho istého sajrajtu.

Nebudem ďalej rozvíjať ďalšie elementárne technické detaily a chyby, čo by som ako bývalý stavebný technik a cestár mohol menovať a dôsledky, aké z toho všetkého nastávajú, čitateľ akiste pochopí, ale ide tu o elementárne porušenie technologickej disciplíny, ktorým sa dá veľmi jednoducho predísť, ak by sa spodok vyzametal a prečistil tlakovou vodou, alebo sa komunikácie frézovali až na povrch podkladu, po čom by dodávateľ dosiahol žiadúci výsledok svojej neľahkej práce, za ktorý by sa nemusel hanbiť, naopak ľudia, ktorým sa pomohlo, by mu ďakovali. A akiste v rozpočte aj výkaze prác  je položka "vyčistenie podkladu" A samozrejme kvalita by sa prejavila na životnosti.

Ale takto? Ak sa to za chvíľu rozbije, čo nastane, bude sa znova a znova roztáčať nekonečná finančná špirála v rozpočtoch mesta a MČ?

Toto znenie posielam na mesto a MČ sever, sociálnym sieťam, kde by si všetci mali uvedomiť, že spravovanie vecí prináša so sebou aj radu povinností a to predovšetkým, aj v tom prípade, že s občanom nekomunikujú. Je mi ľúto, že musím takto komunikovať, ale už sa na to nedá pozerať, lebo stále mesto a MČ šliapu v tých istých šľlapajách. Očakávam nápravu a príchod odbornosti. 

Vlado Čuchran, https://horami.sk/zivotopis-pracovny/  

a ešte úvod mail na: info@kosicesever.sk; sprava.majetku@kosice.sk

Vážené mestské inštitúcie

 

Zrejme neradi  čítate názory, či podnety od občanov, ak keď sa jedná o nápravu vašich zlých počinov vo funkcii správcov nášho majetku, na ktorý prispievame, rovnako ako na vaše platy.

Mlčanie zo strany správcov, mesta, MČ, nulové reakcie, žiadne odpovede, nulová komunikácia s občanom v chúlostivých témach,  je urážkou občana a ukážkou nedotknuteľnosti tzv. volených vyvolených. To, že si odkláňate verejnú mienku negatívnym smerom je toho výsledkom.

 

Prinášam vám podnet, nad ktorým by ste sa mohli zamyslieť:

 

Ďakujem

 

Vladimír Čuchran, Košice, Podhradová    

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár šéfredaktorky

Kočner sa neštítil fašistov, ale to ani Fico nie

Marian Kočner si pre seba vysníval prekrásny nový svet.

Dobré ráno

Dobré ráno: Je desivé vidieť, kto všetko si vás lustruje

Polícia si volá novinárov. Zisťujú, ako o nich zbierali informácie.


Už ste čítali?